Who’s Who

These are the adults who work at Primrose Hill Primary School.

Senior Leadership Team

Phil Allman

Head Teacher
Phil Allman

Amanda Aplicano

Inclusions, Pastoral & PHSE Lead / Rainbow Teacher
Amanda Aplicano

Julia Chalfen

School Business Manager
Julia Chalfen

Laura Beeson

Assistant Head Teacher
Laura Beeson

Syra Sowe

Assistant Head Teacher, Inclusion Manager and Co-Opted Governor
Syra Sowe

Liz Ghamar

Assistant Head Teacher / Designated Lead for Safeguarding / Looked After Children & Responsibility for Prevent Duty

 

Liz Ghamar

Teachers

Alice Doran

Bats Class Teacher
Alice Doran

Chrystal Vidal

Ladybirds Class Teacher
Chrystal Vidal

Georgia Boyle

Blackbirds Class Teacher
Georgia Boyle

Hatty Bennett

Butterfly Class Teacher
Hatty Bennett

Jacob Barnes

Hedgehogs Class Teacher & Computing Lead
Jacob Barnes

Jemma Bourn

Grasshoppers Class Teacher & Leader of Learning for Maths
Jemma Bourn

Joanna Rose

Beetles Class Teacher
Joanna Rose

Lia Moss White

Froglets Class Teacher & EYFS Leader
Lia Moss White

Lucy Yates

Foxes Class Teacher / Humanities & RE Leader
Lucy Yates

Marianne Mattinson

Kestrels Class Teacher & Leader of Learning for English
Marianne Mattinson

Nabila Harti

Herons Class Teacher
Nabila Harti

Paul Baron Thomson

Woodpeckers Class Teacher/ Y5 & Y6 Phase Leader
Paul Baron Thomson

Rebecca Ehrlich

Teacher (maternity leave) / Staff Governor
Rebecca Ehrlich

Sophie Keating

Squirrels Class Teacher / Y3 & Y4 Phase Leader
Sophie Keating

Sophie Tait

Dragonflies Class Teacher/KS1 Phase Leader
Sophie Tait

Maria Felstead

Ladybirds Class Teacher / Creative Arts Lead
Maria Felstead

Specialist Teachers

Amanda Aplicano

Inclusions, Pastoral & PHSE Lead / Rainbow Teacher
Amanda Aplicano

Desiree Lagares -Thompson

Specialist Support - Art Therapist
Desiree Lagares -Thompson

Edina Dias Souza Saadi

Specialist Support - Leader of Learning For Children, Families & The Community
Edina Dias Souza Saadi

Hannah Wright

SENDCo
Hannah Wright

Heather Healy

Specialist Support - PPA Cover / HLTA
Heather Healy

Isabel Murphy

HLTA Teaching Assistant/ Co-Opted Governor / Mental Health Link Governor
Isabel Murphy

Jordan Lawal

PE Leader
Jordan Lawal

Maggie Muir

HLTA / Specialist Support - EAL and EMA
Maggie Muir

Sandra Grogan

HLTA and Senior Midday Meals Supervisor
Sandra Grogan

Tom West

Leader of Learning - Music
Tom West

Dean Farrell

PE Support Teacher
Dean Farrell

Teaching Assistants

Lisa Milsom

Admin Assistant & Receptionist / Teaching Assistant
Lisa Milsom

Amal Ahmed

Teaching Assistant
Amal Ahmed

Ana Garrido Gigorro

Teaching Assistant
Ana Garrido Gigorro

Anna Kielczewska

Teaching Assistant - Maternity Leave
Anna Kielczewska

Ardiana Statovci

Teaching Assistant
Ardiana Statovci

Besforta Merovci

Teaching Assistant
Besforta Merovci

Bujar Bublica

Teaching Assistant
Bujar Bublica

Carly Chapman

Teaching Assistant
Carly Chapman

Fllanza Sfarca

Teaching Assistant
Fllanza Sfarca

Gem Saunders

Teaching Assistant
Gem Saunders

Iuliana Minca

Teaching Assistant
Iuliana Minca

Kerri Ballard

Teaching Assistant & Rainbow Support
Kerri Ballard

Kim Squires

Teaching Assistant
Kim Squires

Lee Strode

Teaching Assistant
Lee Strode

Paulette Dale

Teaching Assistant
Paulette Dale

Sabena Hillard

Teaching Assistant
Sabena Hillard

Sandra Grogan

HLTA and Senior Midday Meals Supervisor
Sandra Grogan

Saskia Devore

Teaching Assistant
Saskia Devore

Shqipe Hyseni

Teaching Assistant
Shqipe Hyseni

Suleha Kahn

Teaching Assistant
Suleha Kahn

Tanya Satos Lopes

Teaching Assistant
Tanya Satos Lopes

Tiss Dardak

Teaching Assistant
Tiss Dardak

Support Staff

Ilirjana Sfarqa

Business & Admin Support Officer to the Senior Leadership Team
Ilirjana Sfarqa

Lisa Milsom

Admin Assistant & Receptionist / Teaching Assistant
Lisa Milsom

Lyra Semsedini

Admissions & Attendance Officer
Lyra Semsedini

Antigona Bucaj

Admin Assistant to the Inclusion team
Antigona Bucaj

Humphrey Ogbonna

Assistant Site Supervisor
Humphrey Ogbonna

Giuseppe Zecca

Site Services Officer
Giuseppe Zecca

Cheryl Russell

Midday Meals Supervisor
Cheryl Russell

Selina Choudary

Midday Meals Supervisor
Selina Choudary

Governing Body Members

Amal Abbamin

Parent Governor
Amal Abbamin

Andrew Blow

Co-Opted Governor / Link Safeguarding Governor
Andrew Blow

Claire Cameron

Chair of Governors/ Chair of Staffing, Leadership and Performance Committee
Claire Cameron

David Howe

Co-Opted Governor
David Howe

Isabel Murphy

HLTA Teaching Assistant/ Co-Opted Governor / Mental Health Link Governor
Isabel Murphy

Kasia Bojaroc

Parent Governor
Kasia Bojaroc

Katerina Zographos

Co-Opted Governor/Chair of Finance and Premises Committee
Katerina Zographos

Laura Thompson

Parent Governor
Laura Thompson

Matt Cooper

Community Governor / Maths Link Governor
Matt Cooper

Ophelia Field

Co-Opted Governor / Vice Chair of Governors / Chair of Curriculum and Pupil Welfare
Ophelia Field

Rebecca Ehrlich

Teacher (maternity leave) / Staff Governor
Rebecca Ehrlich

Syra Sowe

Assistant Head Teacher, Inclusion Manager and Co-Opted Governor
Syra Sowe

Gavin Davies

Parent Governor
Gavin Davies

Alice Gray

Co-opted Governor, SEND Link Governor
Alice Gray

Early Years Team

Abu Shahidulah

Early Years Practitioner
Abu Shahidulah

Chin-Chu Morley

Early Years Practitioner
Chin-Chu Morley

Chrystal Vidal

Ladybirds Class Teacher
Chrystal Vidal

Emma Wregg

EY Inclusion
Emma Wregg

Fitore Veliu

Nursery Officer
Fitore Veliu

Hayeser Zorbas

Nursery Officer

 

 

Hayeser Zorbas

Karen Doyle

Early Years Practitioner
Karen Doyle

Lia Moss White

Froglets Class Teacher & EYFS Leader
Lia Moss White

Luljeta Pireva

Early Years Practitioner
Luljeta Pireva

Roxan Cuerdo

Early Years Practitioner
Roxan Cuerdo

Stefania Cocco

Nursery Officer
Stefania  Cocco

Maria Felstead

Ladybirds Class Teacher / Creative Arts Lead
Maria Felstead

Phase Leadership Teaching Team

Lia Moss White

Froglets Class Teacher & EYFS Leader
Lia Moss White

Paul Baron Thomson

Woodpeckers Class Teacher/ Y5 & Y6 Phase Leader
Paul Baron Thomson

Sophie Keating

Squirrels Class Teacher / Y3 & Y4 Phase Leader
Sophie Keating

Sophie Tait

Dragonflies Class Teacher/KS1 Phase Leader
Sophie Tait

The Grove Autistic Resourced Provision Team

Alessia Iannacci

Lead Teacher - ARP The Grove
Alessia Iannacci

Lindita Tafalij

Pupil Support Assistant - ARP The Grove
Lindita Tafalij

Nawel Djehiche

Pupil Support Assistant ARP The Grove
Nawel Djehiche

Rokib Ali

Pupil Support Assistant ARP The Grove
Rokib Ali

Syra Sowe

Assistant Head Teacher, Inclusion Manager and Co-Opted Governor
Syra Sowe